اهمیت ایمنی اتصالات پیچ و مهره در خودروسازی و قطعات خودرو

ایمنی اتصالات در خودروسازی

اهمیت ایمنی اتصالات پیچ و مهره در خودروسازی و قطعات خودرو

در دنیای اطراف ما سراغ هر چیزی که برویم نشانی از اتصالات در آن می یابیم. به عنوان یک کارمند فروش با 9 سال سابقه در بخش پیچ و مهره با استانداردهای خودروسازی، بسیار خوشحالم که قادر به اشتراک گذاری تجربه و دانش خود با شما هستم. از ابتدای شروع فعالیت در این حوزه، مشاهده کردم که هیچ چیز مهمتر از پیوندی استوار و قوی بین قطعات خودرو نیست و پیچ و مهره‌ها  اهمیت بسیار بالایی دارند. حتما داستان معروف نعل ژاپنی را شنیده‌اید.

ایمنی اتصالات پیچ و مهره را در این داستان به خوبی شرح داده‌اند. در این ماجرا با جدا شدن یک میخ نعل اسب، پادشاهی کشته می‌شود و حکومت یک کشور عوض شده و آینده مردمان به کلی تغییر می‌کند. در صنعت خودرو نیز با باز شدن یک پیچ ساده لولای درب ممکن است عواقب جبران ناپذیری رخ دهد.

من با افتخار تجربیاتی که در طی چند سال فعالیت در این حوزه به دست آورده‌ام، در این یادداشت با شما به اشتراک می‌گذارم.

روش تشخیص پیچ و مهره با کیفیت

ایمنی اتصالات پیچ و مهره علی الخصوص در صنعت خودرویی بر کسی پوشیده نیست. برای این مسئله، کنترل کیفیت خودروی تولید شده، تست و بررسی کیفیت پیچ و مهره یک مرحله بسیار مهم است. چنانچه در مرحله کنترل کیفیت، عدم کیفیت پیچ محرز شود، جابجایی و رفع ایراد 4 برابر استفاده از یک پیچ با کیفیت هزینه خواهد داشت.

برای شناسایی پیچ و مهره با کیفیت، پیش از استفاده و خرید آن بهتر است ابتدا تولید کنندگان با کیفیت را شناسایی کنید، بهترین روش شناسایی تولید کنندگان پیچ و مهره با کیفیت رجوع به وندور لیست شرکت‌های معتبر خودروساز و قطعه ساز که یکی از این وندورلیست ها متعلق به شرکت ساپکو می‌باشد، است.

استانداردهای پیچ و مهره خودرویی در دنیا

مهمترین استاندارد پیچ و مهره خودرویی در ایران  استاندارد پژو، کیا و نیسان می‌باشد. هر خودرو ساز در دنیا بر اساس محصولاتی که تولید می‌کند، استانداردهایی را به شکل اختصاصی صنعت خود تعریف می‌کند.

لازم به ذکر است هر محصول در 4 دسته بندی استاندارد تقسیم می‌شود که بالاترین سطح دسته بندی مربوط به صنعت نظامی می‌باشد، پس از آن صنعت خودرویی و هوایی مهمترین استانداردهای کیفی را به خود اختصاص می‌دهند.

استانداردهای پیچ و مهره برای قطعه سازان صنعت خودرو در کشور ایران شامل استاندارد PSA – Renault KES – NES – MES – MBN می‌باشد. لازم به ذکر است که بزرگترین کارخانه‌ای که در غرب آسیا این استانداردها را پاس می‌کند و توانایی آزمایش این استاندارد برای کارخانه‌های دیگر را به عنوان آزمایشگاه مرجع دارد، شرکت سپند پیچ یزد می باشد.

انواع پیچ و مهره‌های ایمنی خودرویی

اتصالات ایمن در خودروسازی

در صنعت خودرو پیچ‌های سر سیلندر و چرخ  پژو را می‌توان به عنوان پیچ‌های ایمنی و بسیار حساس شناخت. در ایران با توجه به اینکه اغلب جمعیت از خودروهای پژو استفاده می‌کنند، پیچ چرخ پژو پر استفاده‌ترین محصول این صنعت است که از محصولات شرکت سپند پیچ یزد می‌باشد.

حساس ترین پیچ‌های مورد استفاده در صنعت خودرو پیچ رینگ اسپرت آلومینیومی، اتصال اکسل، اتصال کالیپر ترمز، پیچ سرسیلندر شاهین، مهره غربیلک فرمان، مهره سیبک، مهره کمربند ایمنی و … می‌باشد. چنانچه این پیچ ها درست عمل نکنند مستقیم با جان انسان‌ها و یا عملکرد اصلی خودرو سر و کار خواهند داشت و حادثه‌ای جبران ناپذیر به جا خواهند گذاشت.

امیدواریم که از این یادداشت استفاده کرده باشید. با توجه به اینکه کارخانه سپند پیچ پیشرو در فرهنگ سازی استفاده علمی از پیچ و مهره خودرویی می‌باشد، خواهشمندیم اگر به دنبال مشاوره، استعلام قیمت، تامین متنوع دریافت پیچ های خودرویی در کوتاه‌ترین زمان هستید و یا میخواهید سبد محصول خود را تکمیل کنید می‌توانید همین حالا با ما تماس بگیرید یا درخواست خود را ثبت کنید.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید سپس دکمه ارسال را بزنید!

0
لطفا نظر دهیدx