مقایسه اتصالات پیچ و مهره با اتصالات جوشی

مقایسه-اتصالات-پیچ-و-مهره-با-اتصالات-جوشی-1-1

مقایسه اتصالات پیچ و مهره با اتصالات جوشی

در طول مرحله برنامه ریزی و طراحی هر پروژه، مهندسان باید تصمیم بگیرند که کدام ماده یا ابزار برای انجام وظایف خاص بهترین است. انواع اتصالات مورد استفاده در یک سازه معمولاً به طراحی کلی بستگی دارد، اما چندین فاکتور وجود دارد که باید در نظر گرفته شود – هزینه، زمان نصب و عملکرد کلی. این مقاله اتصالات جوشی و اتصالات پیچی را که معمولاً برای اتصال عناصر ساخته شده از فلز یا ترموپلاستیک استفاده می شود، مقایسه می کند. طراحی مفصل یک عنصر کلیدی در ساخت و ساز فولادی است.

اتصالات جوشی شامل ذوب دو عنصر با گرمای شدید و اجازه دادن به سرد شدن آنها می شود و صنعت ساختمان از روش های مختلف جوشکاری استفاده می کند. طبق گفته انجمن جوش آمریکا AWS ،یک سازمان غیرانتفاعی که به مطالعه و توسعه جوش اختصاص دارد، چهار نوع جوش وجود دارد: جوش لبه، گوشه، لبه به  لبه و سه راهی. این نوع اتصالات با موقعیت عناصر جوش داده شده نسبت به یکدیگر تعیین می شوند.

اتصالات پیچ و مهره ای از اتصال دهنده هایی استفاده می کنند که عناصر ساختاری را در یک موقعیت خاص نگه می دارند و سپس با رزوه های پیچ محکم می شوند. اتصالات پیچ و مهره ای به دو دسته اتصالات کششی و اتصالات برشی طبقه بندی می شوند.

اتصالات پیچ و مهره ای با صفحات یا زاویه به هم متصل می شوند و انحراف این عناصر در حین انتقال بار باعث انعطاف پذیری می شود. به همین دلیل، اتصالات پیچی امکان حرکت بیشتر با تنش ساختاری کمتر را فراهم می کند.

بتن و فولاد از رایج ترین مصالح ساختمانی هستند و بسیاری از پروژه های ساختمانی می توانند از هر یک از آنها برای سازه زیرین خود استفاده کنند. هر ماده مانند هر تصمیم مهندسی دارای مزایا و محدودیت هایی است و این مقاله یک مقایسه کلی ارائه می دهد. هیچ ماده ای را نمی توان برای همه موارد بهتر از دیگری در نظر گرفت و بهترین گزینه را شرایط پروژه تعیین می کند.

مقایسه هزینه

هزینه اتصالات پیچی و جوشی بسته به پروژه متفاوت است، اما اتصالات پیچی معمولاً گزینه ارزان‌تری هستند. قیمت اتصالات پیچ و مهره ای به قیمت فولاد حساس تر است، اما فرآیند ساخت آنها در مقایسه با اتصالات جوشی کارآمدتر و خودکارتر است.

اتصالات جوشی فقط توسط جوشکاران معتبر قابل انجام است و نرخ ساعتی آنها می تواند بالا باشد. از طرف دیگر، هزینه نیروی کار مرتبط با پیچ و مهره ها بسیار کمتر است. اگر هزینه پروژه یک نگرانی کلیدی باشد، اتصالات پیچ شده به طور معمول بهترین گزینه خواهند بود.

در اتصالات پیچ شده، بازرسان باید بررسی کنند که خروجی پیچ مثبت یا صفر است – وجود انتهای پیچ در داخل مهره غیرقابل قبول است. بازرسان همچنین باید مطمئن شوند که پیچ‌ها پیش تنیده شده‌اند و در صورت لزوم بررسی کنند که آیا انتهای آن جدا شده است یا خیر.

روش های بازرسی جوش بسته به پروژه متفاوت است. بازرسی بصری رایج ترین است و قبل، حین و بعد از جوشکاری انجام می شود. سایر روش‌های بازرسی به تجهیزات تخصصی نیاز دارند که گران‌تر هستند و به بازرسان دارای گواهی AWS نیاز دارند. به عبارت دیگر بازرسی اتصالات جوشی هزینه و سختی بیشتری دارد.

مقایسه انعطاف پذیری مشترک

اتصالات جوشی به دلیل پیوستگی سطح مقطع نسبت به اتصالات پیچ و مهره ای سفت تر هستند. از سوی دیگر، اتصالات پیچ و مهره ای با صفحات یا زاویه به هم متصل می شوند و انحراف این عناصر در حین انتقال بار باعث انعطاف پذیری می شود. به همین دلیل، اتصالات پیچی امکان حرکت بیشتر با تنش ساختاری کمتر را فراهم می کند.

فرآیند نصب و ایمنی

تفاوت های مهمی بین روش های نصب اتصالات پیچ و مهره ای و اتصالات جوشی وجود دارد. مدیران ساخت و ساز باید از آنها آگاه باشند تا پروژه را به طور موثر هدایت کنند.

اتصالات پیچ و مهره ای راحت تر قابل جابجایی هستند و معمولاً با آچار ضربه ای یا آچار Spud معمولی نصب می شوند. همچنین تعمیر آنها آسان تر است، که می تواند به صرفه جویی در زمان در موقعیت های غیرمنتظره کمک کند. اتصالات پیچ و مهره ای نیز نصب سریع تری را در میدان ارائه می دهند.

جوشکاری

جوشکاری معمولا به صورت دستی توسط یک جوشکار معتبر انجام می شود. بسته به نوع جوش، انواع تجهیزات و منابع انرژی مختلف مورد نیاز است. جوشکاری قوس فلزی محافظ SMAW  رایج‌ترین روشی است که در آن یک قوس الکتریکی بین یک الکترود فلزی پوشش‌داده شده و اجزای فولادی برای جوش‌کاری تولید می‌شود. جوشکاری را می توان در کارخانه یا در محل پروژه انجام داد، اما الزامات ایمنی و کیفیت سختگیرانه ای در هر دو مورد وجود دارد.

جوشکاری یک کار خطرناک است و اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از سوختگی، آسیب دید، استنشاق دود و گازها، قرار گرفتن در معرض اشعه UV و شوک الکتریکی ضروری است. از طرفی پیچ و مهره به جز کار در ارتفاع خطر خاصی ندارد. ایمنی محل کار صرف نظر از نوع اتصال مهم است، اما جوشکاری خطرات بیشتری را به همراه دارد.

امیدواریم که توانسته باشیم با این مقاله مطالب مفید رو در اختیارتان قرار دهیم . با توجه به اینکه کارخانه سپند پیچ پیشرو در فرهنگ سازی استفاده علمی اتصالات پیچ و مهره ساختمانی و … می‌باشد، خواهشمندیم اگر به دنبال مشاوره، استعلام قیمت، تامین متنوع دریافت پیچ های ساختمانی در کوتاه‌ترین زمان هستید یا میخواهید سبد محصول خود را تکمیل کنید می‌توانید همین حالا با ما تماس بگیرید یا درخواست خود را ثبت کنید.

عضویت در خبرنامه

ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید سپس دکمه ارسال را بزنید!

0
لطفا نظر دهیدx